Spis Treści
Gwizdek do szkolenia psów może być przydatny w wielu sytuacjach. Możemy go wykorzystywać podczas standardowego spaceru jako gwizdek do przywoływania, możemy również korzystać z gwizdka (nieco innego niż opisywany tutaj) podczas polowań z psem myśliwskim, możemy również korzystać z gwizdka podczas nauki Mondioring.
Gwizdek do szkolenia psów w Mondioring oraz Ring Francuski
W przypadku tego ostatniego jest on szczególnie istotny podczas powracania w trakcie gryzienia pozoranta a W przypadku ringu francuskiego również podczas ćwiczenia, które w wolnym tłumaczeniu można nazwać „atakiem zatrzymanym”, gdzie pies wysłany do ataku słysząc gwizdek musi ominąć (nie gryząc go) pozoranta i wrócić do przewodnika .
Jak zatem nauczyć psa wracania na gwizdek?
W tym artykule opiszę trzy najprostsze metody a więc do dzieła.
Gwizdek do szkolenia metoda 1 – Jedzenie
Jedzenie jest najprostszym sposobem na nauczenie młodego psa. Wychodząc nadpłacenie zabierz ze sobą gwizdek oraz smakołyki. Pamiętaj i mocniejszy bodziec tym lepszy efekt. Możesz zabrać pokrojoną kiełbasę lub ser tak aby pies miał większą motywację do powrotu.
Kolejność wydawania komendy dźwiękowej oraz podawania nagrody ma bardzo duże znaczenie. Pamiętaj, że najpierw musisz zagwizdać a dopiero gdy pies podejdzie powinieneś go nagrodzić. Ćwiczenie należy powtarzać na każdym spacerze.
Gwizdek do szkolenia psów – trening z piłką
Trening z piłką może być bardziej skuteczny niż jedzenie w przypadku psów z większym temperamentem, lubiących aktywną zabawę. Nie polecam tej metody psom leniwym i takim, które nie lubią bawić się piłką na sznurku (w takim przypadku sugeruję powrót do metody pierwszej).
Trening z piłką daje nam przewagę w stosunku do treningu z jedzeniem. Jaką? Otóż dużo łatwiej jest psa pobudzić podczas powrotu. Tą metodę rekomenduję psom z dużym temperamentem w wieku 4 miesiące+
Zasady pracy z piłką na sznurku
- Wychodząc na spacer zabierz gwizdek oraz piłkę na sznurku.
- Wydaj komendę dźwiękową (gwizdek)
- Gdy pies odwróci się i zacznie patrzeć w Twoją stronę rozpocznij pobudzanie go kręcą piłką i zachęcając do powrotu.
- Gdy pies wróci do Ciebie rozpocznij zabawę piłką (Przeciąganie).
- W początkowej fazie trenowania dawaj psu piłkę jak trofeum, niech wygrywa i cieszy się ze zdobyczy.
- Ćwiczenie powtarzaj na każdym treningu.
Gwizdek do szkolenia psów – Gryzak z juty
Kolejną sprawdzoną metodą jest gryzak z juty lub szmata. Ta forma treningu jest polecana dla wszystkich, którzy trenują psy sportowe, startujące w zawodach Mondioring.
Praca z gryzakiem lub szmatą wymaga jednak współpracy z pozorantem, więc nie jest zalecana dla osób, które nie szkolą psa w kierunku obrończości.
Jak zatem nauczyć psa puszczania i wracania na gwizdek?
Rozpocznij od zabawy ze szczenięciem. Tak, dobrze widzisz, ze szczenięciem. Przeciągaj się z nim gryzakiem i dawaj mu zwyciężać (oddawaj gryzak, gdy szczenię mocno go trzyma i ciągnie gryzak). Taka zabawa umożliwi nauczenie przychodzenia oraz puszczania.
- Wydaj komendę bierz i gdy szczenię gryzie nogawkę pozoranta podejdź bardzo blisko.
- Wydaj komendę dźwiękową
- Rozpocznij machanie szmatką lub gryzakiem w okolicy głowy szczenięcia
- Gdy szczenię puści nogawkę i zacznie podążać w stronę gryzaka cofaj się, wychwalaj a na koniec daj psu złapać gryzak.
- Chwilę się pobaw.
- Ćwiczenie należy powtarzać na każdym treningu Mondioring lub ring francuski.
Podsumowanie
Jak widzisz gwizdek do szkolenia psów może być bardzo przydatny a samo nauczenie nie jest kłopotliwe. Jest natomiast czasochłonne ponieważ ćwiczenie należy powtarzać na każdym spacerze oraz treningu.