Obroża Elektryczna Dla Psa | 5 Powodów Aby Z Niej Korzystać
obroża elektryczna dla psów

Obroża elektryczna dla psa

Obroża Elektryczna Dla Psa | 22 lat temu, gdy przywiozłem obrożę elektryczną do trenowania psów to było coś wyjątkowego i niespotykanego w naszym kraju. Po kilku latach rynek obroży elektrycznych znacznie urósł i poza obrożami treningowymi można również kupić elektryczne obroże do oduczania szczekania czy obroże z pastuchem elektrycznym. W tym wpisie chciałbym się jednak skoncentrować na wadach i zaletach korzystania z obroży elektrycznej pozostawiając kwestię moralną do samodzielnego rozstrzygnięcia.

Wersja do odsłuchu dla osób niedowidzących

Obroża elektryczna dla psa – w jakim celu?

Obroża elektryczna dla psa może mieć wiele zastosowań zarówno w pracy z psami obronnymi, towarzyszącymi czy też myśliwskimi. Większość nowoczesnych elektrycznych obroży treningowych posiada również sygnalizator dźwiękowy, sygnalizator plus impuls elektryczny oraz w niektórych obrożach nowszej generacji można również spotkać funkcję wibracji. Do extra funkcji zaliczę światło LED, które ułatwia pracę z psem w godzinach wieczornych. Dostępnej na rynku obroże zazwyczaj działają na odległość od 50 do 800 metrów w zależności od modelu, marki oraz ceny.

Obroża Elektryczna Dla Psa
Szkolenie Mondioring

Jakie ćwiczenia można wykonywać korzystając z obroży elektrycznej?

W przypadku treningów posłuszeństwa obroża elektryczna dla psa może być przydatna do:

 • Oduczanie psa uciekania
 • Oduczanie podejmowania pokarmu od osób obcych
 • Oduczanie podejmowania pokarmu z ziemi
 • Oduczanie agresji
 • Chodzenie bez smyczy

W przypadku treningów z psami obrończymi obroża elektryczna może się przydać do:

 • Przywoływanie podczas wysokiego podekscytowania
 • Puszczanie pozoranta na komendę podczas wysokiego podekscytowania
 • Przypominanie o powrocie na miejsce pilnowanego przedmiotu
 • Ułatwia szkolenie eskortowania przestępcy

Oczywiście zastosowań jest dużo więcej i zapewne co trener to inny pomysł na wykorzystanie obroży ale te wyżej wymienione są moim zdaniem takim zestawem, który może być śmiało realizowany podczas treningów z obrożą elektryczną treningową.

Obroża elektryczna dla psa z sygnałem dźwiękowym

Sygnał dźwiękowy w obroży jest skuteczny w kombinacji z impulsem. To w ten właśnie sposób pies uczy się, że przed impulsem pojawia się sygnał. Po jakimś czasie następuje wyrobienie u psa odruchu dzięki któremu korygowanie jego zachowań może odbywać się jedynie za pomocą sygnału dźwiękowego. Ta funkcja dobrze się sprawdza w przypadku psów, które uciekają i chcielibyśmy tego oduczyć. W początkowej fazie wykorzystujemy do treningu sygnał plus impuls a później korzystanie z impulsu jest wystarczające do osiągnięcia należytego rezultatu.

Częste błędy w pracy z obrożą na prąd

 • Właściciel nie wie jak należy korzystać z obroży elektrycznej. Wykorzystywana jest w złych momentach a pies nie rozumie bodźca.
 • Zbyt mocny lub zbyt słaby impuls może zaszkodzić lub po prostu nie będzie skuteczny.
 • Szybkie efekty powodują, że właściciel korzysta z tego rozwiązania nawet gdy to nie jest potrzebne.

Szkolenie psów Warszawa

Czy obroża elektryczna jest bezpieczna?

I tak i nie. Wydaje mi się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim nie każdy powinien ją kupować. Jest to narzędzie pracy dla wykwalifikowanego trenera, który wie jak pracować z obrożą elektryczną i rozumie z jakim psem będzie pracował. Korzystanie z obroży elektrycznej w przypadku psów słabych psychicznie, lękliwych lub z bardzo wrażliwą skórą przeważnie skończy się źle lub bardzo źle. Psy lękliwe mogą stać się jeszcze bardziej zagubione, psy z wrażliwą skórą mogą mieć obrażenia fizyczne na skórze w obszarze szyi (silne podrażnienia powodują pojawienie się niewielkich ran a następnie strupów) . Psy mocne psychicznie dobrze reagują na szkolenie tą metodą.

Należy pamiętać, że jest to urządzenie elektryczne. Przed założeniem na szyję warto sprawdzić na własnej ręce siłę impulsu tak aby nie zrobić krzywdy psu. Zbyt mocny impuls może zrobić krzywdę a zbyt słaby nie da żadnego rezultatu szkoleniowego.

Podsumowanie

Zakup obroży elektrycznej przez osobę niedoświadczoną może skutkować złym jej użytkowaniem co w konsekwencji może doprowadzić do poważnych obrażeń fizycznych lub psychicznych Twojego psa. Jeżeli obroża jest wykorzystywana do treningu przez osobę zrównoważoną, znającą psa oraz techniki pracy z obrożą elektryczną to może się okazać, że będzie to wspaniałe, niezastąpione narzędzie, dzięki któremu osiągniesz cel w szkoleniu swojego psa.

Zobacz również inny artykuł na temat pracy z obrożą na prąd.

Kupiłeś obrożę elektryczną i nie wiesz jak z nią pracować?

Scroll to Top