Szkolenie Obronne Cane Corso W 8 Minutach | Szkolenie Psów Warszawa
Szkolenie obronne Cane Corso

Szkolenie obronne Cane Corso w 8 minutach

Szkolenie obronne Cane Corso to nie lada wyzwanie. Nie chodzi tutaj jedynie o czas czy umiejętności wychowawcze właściciela ale przede wszystkim temperament i masę tych psów.

Szkolenie obronne Cane Corso | Masa

Molosowata budowa ciała, kształt czaszki oraz kufy, bywają niekiedy utrudnieniem (podobnie jest z bokserami) w trenowaniu psa obronnego. Cane Corso często mają problem z chwytaniem bardziej pojemnych materiałów, rękawów czy też nogawek. Trzeba rozważnie dobierać materiał oraz jego twardość tak aby pies się nie zniechęcił na początku lub nie popadł w zbyt dużą frustrację nie mogą chwycić materiału.

Poza budową czaszki problemem jest również masa psa. Do trenowania zdecydowanie są lepsze psy oraz suki z linii hodowlanych gdzie ta masa jest zrównoważona lub proporcjonalnie niewielka. Bardzo ciężkie, mocne psy, które najczęściej są liniami wystawowymi (eksterier), rzadko radzą sobie z intensywnością treningu nie mówiąc już o cechach charakteru, który w większości przypadków nie nadaje się do zaawansowanego trenowania.

Szkolenie obronne Cane Corso
Szkolenie obronne Cane Corso

Szkolenie obronne Cane Corso | Temperament

Widziałem wiele Cane Corso podczas treningów i niestety większość z nich jest bojaźliwa lub neutralnie obojętna. W przypadku trenowania obronnego zarówno jedno jak i drugie jest kłopotliwe. Gdy pies jest bojaźliwy, może wpadać w agresję, staje się niebezpieczny. Gdy jest obojętny, jest miły dla otoczenia i dla domowników ale nie przedstawia wartości użytkowej, obronnej. Trudno jest zatem znaleźć idealne rozwiązanie.

Jakie zatem mamy rozwiązanie jeżeli mamy świadomość słabości krwi, genów a nadal chcielibyśmy z Corso zrobić trening obronny?

Bardzo jest ważne zrozumienie rasy oraz problemu z jakim się borykamy. Warto od małego szczeniaka wyrabiać u szczeniaka instynkt „łowiecki” (zwany w XXI wieku instynktem łupu), dzięki któremu chętnie będzie się bawił szarpakami oraz piłkami. Istotna jest socjalizacja szczenięcia w pierwszych miesiącach życia ponieważ to ona będzie determinowała większość zachowań psa względem otoczenia oraz relacji z otaczającym światem, również z człowiekiem.

W przypadku psów słabych, lękliwych musisz znaleźć trenera, który będzie potrafił psa przełączać między instynktami, żeby zbudować jego pewność siebie i nauczyć prawidłowej pracy.

To wszystko zajmuje sporo czasu.

Co zatem możemy uzyskać regularnie trenując? Ile czasu to zajmuje?

Po roku trenowania (oczywiście uwzględniamy przerwy, nieregularność oraz naturalną potrzebę dojrzewania psa) możesz osiągnąć poziom od psa lękliwego do poziomu psa normalnego, obronnego. Oczywiście pies psu nie jest równy, właściciel właścicielowi nie jest równy itd… Są to powiedzmy optymistyczne prognozy przy zachowaniu równowagi między trenerem, psem oraz przewodnikiem. Uwierzcie mi, bardzo trudno jest to wszystko zgrać.

Jeżeli jesteś na etapie zastanawiania się co dalej, to zapraszam do obejrzenia filmu na moim fun page gdzie jest Dafi (ta sama, której trening jest dostępny do obejrzenia w tym artykule) podczas treningu. Od 9 minuty możesz zobaczyć jaki ten pies był zanim rozpoczął trenowanie.

Szkolenie obronne Cane Corso | Podziękowania

Ten fragment artykułu to moje osobiste podziękowania dla Ani i Kuby. Wiem, że więcej krzyczę niż chwalę ale wiedzcie, że bardzo was szanuję i doceniam jak dużo pracy włożyliście w psa. Dziękuję również za zaufanie.

Poniżej możesz zobaczyć jak to wyglądało wcześniej.

Jeden z pierwszych treningów.

Scroll to Top