szkolenie owczarka belgijskiego malinois warszawa

szkolenie owczarka belgijskiego malinois

Szkolenie Owczarka Belgijskiego Malinois | Wersja audio dla osób niedowidzących

Szkolenie Owczarka Belgijskiego Malinois należy do przyjemności. Pytanie jest czy każdego Malinois i czy każdy jest w stanie takiego psa posiadać?

Był czas kiedy były popularne Dobermany, był czas kiedy były popularne Rottweilery i nieustannie jest czas na Owczarka Niemieckiego. Ostatnia z wyżej wymienionych ras jest częścią naszej kultury i tradycji narodowej w kontekście posiadania psów. Przygody Szarika czy też Cywila były podstawą wychowania dzieci i młodzieży w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Policja korzystała głownie z Owczarków Niemieckich i dla jednych były one ideałem psa a dla innych postrachem, kojarzonym z patrolami po godzinie 22.00.

Na przestrzeni wielu lat trendy się zmieniły. Do służby został powołany Owczarek Belgijski Malinois. Najpierw stał się modny na zachodzie a z czasem ta moda zaczęła docierac również do Polski.

Popularność

W krótkim czasie okazało się, że Malinois są bardziej odporne, bardziej skoczne, mają większy temperament i chętniej się szkolą niż Owczarek Niemiecki. Niestety jego cechy charakteru oraz wieloletnia selekcja pod kątem treningu w zakresie obrończości potrafią przysporzyć nie lada problemów początkującym właścicielom, którzy nie planują tych psów szkolić.

Problematyka

Szkolenie Owczarka Belgijskiego Malinois, który został kupiony z linii tzw. użytkowej, powinno rozpocząć się już w wieku szczenięcym. W wieku 8 tygodni można rozpocząć już treningi, które w przyszłości ułatwią szkolenie w zakresie ring czy mondioring. Umiejętność skupienia się w tym wieku u Maliniaków jest niesamowita. Treningi powinny być dynamiczne i krótkie.

Gdzie zatem pojawiają się problemy?

Problem zazwyczaj leży po stronie przewodnika, właściciela, który pod wpływem emocji lub filmów z tymi psami podjął decyzję, że kupi takiego psa. Dużo osób sądzi, że skoro pies jest tak inteligentny to napewno będzie wszystkie komendy wykonywał bez treningu. Nic bardziej mylącego. Tak się nie stanie.

Umów się na trening już dziś!

Jeżeli jesteś właścicielem Malinois i chciałbyś rozpocząć szkolenie lub pojawiły się problemy wychowawcze-NIE ZWLEKAJ. Umów się na trening już dziś! Lub skorzystaj z teleporady.

Szczenię

Szczenię rasy Malinois potrafi gryźć od czwartego tygodnia życia. Ich dynamika i temperament powodują, że część nowicjuszy decyduje się oddać psa do adopcji a druga częśc podejmuje decyzję o rozpoczęciu szkolenia. Często ta decyzja następuje za późno. Malinois jest wyjątkowym psem, takim, z którym nie można trenować ani za ostro ani za słabo. Ostre treningi i silna dominacja przewodnika mogą spowodować wycofanie lub agresję, zbyt słabe będą mało skuteczne a pies będzie próbował dominować i przejmować kontrolę.

Malinois i dziecko

Jeżeli podjąłeś decyzję o zakupie psa dla dziecka i jest nim Malinois to wiedz, że podjąłeś jedną z najgorszych decyzji w swoim życiu. Owczarek Belgijski to nie przytulanka, to zwierzę stworzone do intensywnego ruchu i ciągłej pracy. Jeżeli nie nie jesteś w stanie zapewnić ruchu oraz nie planujesz szkolić tego psa od pierwszych dni pobytu w nowym domu to możesz się liczyć z tym że:

  • członkowie rodziny będą non stop chodzili pogryzieni (szczenięta mają ostre ząbki i gryzą w zasadzie wszystko co się porusza)
  • dzieci będą unikały kontaktu z psem ponieważ zaczną się go bać (mimo, że gryzienie nie będzie wynikało z agresji)
  • zniszczenia ogólne (pogryzione meble i zniszczone ubrania)

Jeżeli jednak znajdziesz czas na szkolenie i trafisz na właściwy plac treningowy to czeka cię najwspanialsza przygoda jaką mogłeś sobie wyobrazić. Malinois bardzo mocno są przywiązane do właścicieli a odpowiednio wychowane są wspaniałymi człoonkami rodziny. To jest pies, który będzie bronił Ciebie i wszystkich domowników, stanie się przytulanką a na placu treningowym wspaniałym sportowcem.

Szkolenie owczarka Belgijskiego
Szkolenie owczarka Belgijskiego

Starość

W przypadku tej konkretnej rasy można się spodziewać niestety smutnej starości. O ile rzadziej dochodzi do problemów ze szkieletem to częściej pojawiają się problemy z utratą wzroku lub słuchu (w zasadzie każdy stary pies tak ma) a w konsekwencji nadinterpretacja bodźców i agresja, która jest tego wynikiem. Zdaża się, że w pewnym momencie malinois przestają rozpoznawać właściciela. Oczywiście nie każdy pies starzeje się tak samo ale miej na uwadze, że psy z tak dużym temperamentem mogą mieć powyższe problemy. Opisuję to ponieważ znam takie przypadki z własnego doświadczenia.

Szkolenie Owczarka Belgijskiego Malinois | Podsumowanie

Szkolenie Owczarka Belgijskiego z całą pewnością jest wyzwaniem. Tylko od Ciebie zależy czy będzie to pasmo nieszczęść czy najwspanialsza przygoda. To ty spowodujesz, że Malinois stanie się Twoim najgorszym snem albo najbardziej oddanym i lojalnym przyjacielem.

Scroll to Top