szkolenie psów obronnych

szkolenie psów obronnych-Pilnowanie posesji

Szkolenie psów obronnych to nie tylko IPO,IGP czy Mondioring. Spora część posiadaczy psów nie planuje wyjazdów na zawody a jedynie oczekuje aby ich pies stał się domowym stróżem ogniska domowego. Treningi związane z obroną cywilną czy też ochroną posesji można zaczynać na placu szkoleniowym poza miejscem zamieszkania ale dobrze jest kontynuować w miejscu docelowym.

Poza standardowym „łapaniem za rękaw” pies stróżujący może być uczony obrony obejścia oraz rewirowania z wykorzystaniem kurtki ochronnej. Tego typu szkolenie jest bardziej skuteczne i bardziej zbliżone do realnie panujących warunków w sytuacji włamania.

Szkolenie psów obronnych – rewirowanie

szkolenie psów obronnych
szkolenie psów obronnych

Komenda rewir jest jedną z tych, które wykorzystuje się podczas szkoleń IPO gdzie pies musi/musiał przeszukiwać tzw. kryjówki (na terenie musi być 6 kryjówek), znaleźć w której znajduje się pozorant i zamiast gryzienia rozpocząć oszczekiwanie. W życiu codziennym można wykorzystać taką komendę do przeszukiwania terenu/magazynu za złodziejem. Po dotarciu do złodzieja pies rozpoczyna oszczekiwanie i przechodzi do trybu pilnowania.

Pilnowanie

Rewirujący pies powinien rozpocząć oszczekiwanie nie wyrządzając krzywdy pozorantowi. W większości przypadków uczy się siadania przed pozorantem i ciągłego szczekania. Można jednak uczyć oszczekiwania w pozycji leżącej lub stojącej. Pies powinien zaatakować pozoranta bez komendy ustnej przewodnika w sytuacji:

  • próby ucieczki pozoranta
  • próby ataku na psa

Scroll to Top