Jak nauczyć psa zostawania?

Jak nauczyć psa zostawania?

Jak nauczyć psa zostawania? | Wprowadzenie

Jednym z elementów, który można wprowadzić gdy pies jest jeszcze mały jest nauka zostawania w pozycji siad. Jest to proste ćwiczenie, które należy powtarzać regularnie w różnych miejscach oraz okolicznościach. Jest to ćwiczenie wymagające bardzo dużej cierpliwości ze strony właściciela. Poniżej trening jednego z moim podopiecznych. Owczarek Niemiecki, suczka Freja.

Jak nauczyć psa zostawania? | Video

Jak nauczyć psa zostawania?

Zobacz ten krótki półtora minutowy film aby przekonać się jak proste może być uczenie młodego psa tego bardzo przydatnego ćwiczenia.

Przy tej okazji zachęcam również do zasubskrybowania kanału Youtube.

Jak nauczyć psa zostawania? | Podsumowanie

Widzisz, że nie jest to trudne ćwiczenie. Zaczynaj od małych odległości oraz częstego nagradzania psa. Stopniowo zmniejszaj ilość smakołyków a zwiększaj dystans oraz czas. Jeżeli będziesz już pewien/pewna, że pies jest w stanie zostać zacznij mierzyć czas.

Ustaw timer na 60 sekund. To bardzo dużo czasu. Jeżeli pies zacznie wytrzymywać jedną minutę widząc Ciebie, zacznij robić to samo ćwiczenie chowając się. Ja zazwyczaj do tego ćwiczenia wykorzystuję namiot treningowy. W warunkach miejskich wystarczy, że schowasz się psu za drzewo lub za budynek (warto żeby ktoś z daleko obserwował zachowanie psa i w razi konieczności zasygnalizował zmianę pozycji lub ucieczkę).

Nie poddawaj się. Komenda zostać jest podstawą, którą musi opanować każdy pies sportowy. Jest ona w zasadzie w każdy sporcie:

IGP

Mondioring

Ring Francuski

Obedience

Jak nauczyć psa zostawania? | Przydatne informacje

W przypadku nauki zostawania warto zakupić smycz parcianą o długości 5 metrów (parcianą). Może ona służyć jako asekuracja w przypadku psów z tendencją do regularnych ucieczek. Jeżeli masz pytania, pojawiają się problemy z tym ćwiczeniem i nie wiesz jak nauczyć psa zostawania to możesz skorzystać z teleporady. Chętnie pomogę przepracować ten problem.

Pierwszy trening
Scroll to Top