Cane Corso od zabawy do obrony – Szkolenie Psów Warszawa
Cane Corso

Cane Corso od zabawy do obrony

Cane Corso to rasa psów, która cały czas mnie intryguje.  Są to psy, które potrafią być psami obronnymi ale różnorodność genetyczna pokazuje że wahania jakości charakteru potrafią być skrajne. Najczęściej spotykam psy lękliwe, czasami agresywne i bardzo rzadko psy neutralne. 

Cane Corso Charakter

Odbija się to zarówno na życiu tych zwierząt jak i na jakości treningu. Psy lękliwe można trenować zarówno w stronę posłuszeństwa jak i pracy obronnej, tej mającej na celu wzmocnienie charakteru psa oraz dalekosiężnie pozbycia się lękliwości. Owczywiście wszystko zależy od psa, genezy lęku oraz domu w jakim żyje. 

Na tym etapie doświadczenia pracy z tymi psami mógłbym je podzielić na 4 kategorie:

  • cane corso lękliwe ale nieagresywne
  • lękliwe wpadające w agresję
  • neutralne
  • psy stabilne emocjonalnie ale bez temperamentu

Te drugie sprawiają największe problemy w życiu codziennym oraz potencjalnej tresurze.

Dużym problemem psów, z którymi się spotykam jest brak temperamentu i jest to niezależne od charakteru. Borykają się z tym zarówno psy słabe jak i te dobre, stabilne emocjonalnie.

Cane Corso

Najlepsze a zarazem najgorsze są psy neutralne. Są one zazwyczaj psami cudownymi dla rodziny, dzieci i otoczenia ale kompletnie nie poddają się tresurze. Są obojętne lub radosne. Praca z nimi trwa bardzo długo i czasami mimo wszelkich starań jest nieskutczna. Posłuszeństwo będzie ich mocną stroną ale ochrona osób i mienia niestety już nie.

Pierwsze dwa psy, które widzisz w tym filmie to bracia przyrodni. Starszy pies wykazuje temperament, chce się bawić, przeciągać, rywalizować z człowiekiem,traktuje to jako zabawę,  mniejszy pies wykazuje niewielki temperament ale ma jeszcze czas dorosnąć. 

Cane Corso Pies z temperamentem

Trzeci pies pochodzi z innej linii hodowlanej. Ma silny temperament, chętnie pracuje i jest dynamiczny. Jest to pies, którego można wszechstronnie wyszkolić ale dużo zależy od doświadczenia właścicieli. Regularne szkolenie może dać super rezultat. Niestety wykazuje cechy agresywne w stosunku do innych psów wliczając w to inne szczenięta. Są to zachowania wymagające pracy oraz czujności ze strony właściciela na tym etapie rozwoju.

Między szczeniakami, czyli psem drugim oraz trzecim, jest około miesiąc różnicy, dzięki czemu można porównać ich temperament oraz zachowanie. 

Wygląd oraz budowa ciała psów tej rasy też jest intrygująca. Od szczupłych lekkich psów, które są dobre do trenowania do psów ciężkich, ślamazarnych, które szybko się męczą i często mają problemy zdrowotne. Zanim zdecydujesz się na zakup takiego psa postaraj się porozmawiać z hodowcą, który ma doświadczenie w wychowywaniu oraz szkoleniu i zastanów się czy ta konkretna rasa pasuje do Ciebie i Twojej rodziny.

Na filmie widać jak pies cane corso, szczeniak numer jeden jest zainteresowany szarpakiem ale na tym etapie rozwoju nie jest w stanie zwyciężać i zabierać wygraną. Rozumie, że to jest coś fajnego ale nie utożsamia zwycięstwa z czymś ważnym, potrzebnym i koniecznym. Jego mowa ciała nie mówi mi o pozytywnym nastawieniu do tej formy zabawy. Szybko się nudzi i nie jest zainteresowany pracą.

W przypadku psa młodego, który zaczyna swoją przygodę z tą formą treningu dobrze jest zmienić przewodnika w celu sprawdzenia z kim zwierzę czuje się bardziej komfortowo i pewnie. Zamiana szarpaka na zabawkę, którą szczeniak zna i lubi też może mieć wpływ na jakość treningu. Na tym etapie wszyscy się poznajemy. Instruktor, właściciel i pies.

Pracując ze szczeniakiem cane corso należy pamiętać o tym, że trening nie może być zbyt długi. Należy dostosować trening zarówno do wieku jak i predyspozycji fizycznych zwierzęcia. Lepiej jest zrobić krótki ale dobry trening niż długi, który zaszkodzi.

Ostatni pies widoczny na filmie ma bardzo fajny temperament. Silny instynkt Łupu pozwala mu na rywalizację z człowiekiem ale stopniowe zwiększanie presji psychicznej wywołuje frustrację. Na tym etapie rozwoju można to wyeliminować właściwie pracując z psem.

Mimo młodego wieku szczeniaki cane corso, które trenują, mają silne szczęki i należy bardzo uważać podczas treningu. Dla Cane Corso praca z rękawem lub szarpakiem powinna być dostosowana do rozwoju psa, uwzględniając fazę wzrostu oraz predyspozycje fizyczne zwierzęcia tak aby nie narażać nikogo na zbędne kontuzje.

Pies rasy Cane Corso – inne wpisy:

Scroll to Top